Masz pytanie ? Problem ? Skontaktuj się znami
Strona główna » Rodzaje prób złota

Rodzaje prób złota

 

Wiele osób spotkało się z terminem próba złota, jubilerska trójka czy też oznaczeniem karatowym (K). Z mojego doświadczenia wynika jednak, iż mało kto rozróżnia te terminy i odnajduje się w tym nazewnictwie. Zacznijmy od tego, dlaczego nie używa się metalu w czystej formie tylko stopu metalu o określone zawartości kruszcu. Otóż w przypadku metali szlachetnych takich jak złoto jest to podyktowane właściwościami fizycznymi. Otóż metal ten jest bardzo miękki i kowalny, z tego też względu wyroby jubilerskie z czystego surowca bardzo szybko ulegają odkształceniom oraz ścieraniu. Zależy nam jednak na tym aby wyroby jubilerskie towarzyszyły nam na co dzień i dodawały życiu blasku, a nie tylko pięknie prezentowały się w ladach sklepowych.  
 

W związku z tym do czystego złota dodaje się określoną ilość innych metali (głównie jest to miedź oraz srebro), które nadają złotu określoną twardość i wytrzymałość. Od tego, ile procent złota zostało użyte zależy jego próba. Termin "próba" oznacza więc procentową zawartość metalu szlachetnego w określonym stopie metalu.
 

Ze względu na właściwości oraz upodobania kulturowe, ustalono powszechnie obowiązujące próby złota, które są akceptowane i jednakowe w większości krajów. Dzięki temu producenci, mogą zagwarantować powtarzalność, a handlowcy oraz klienci wiedzą co kupują. Oprócz procentowego określenia zawartości czystego metalu stosuje się również określenie karatowe (K). Przyjęto, iż czyste złoto to 24Karaty, pozostałe oznaczenia wynikają z zastosowania proporcji oraz uśrednień.
 

W świetle obowiązujących przepisów na dzień 01.01.2016r., w Polsce obowiązuje 7 prób złota :


Przejdź do strony głównej
Newsletter

 
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
goldmar.pl Reviews with ekomi-pl.com